Prace magisterskie z Ekonomii stanowią dla studentów jedynie wstęp do kariery zawodowej. W poniższym tekście przemyślimy jednak trochę inny temat. Konkretnie skupimy się na tym, jakie cechy i umiejętności powinien mieć dobry ekonomista. Mówimy tu o ekonomiście, który inwestuje aktywnie swoje pieniądze. Tekst ten należy traktować trochę z przymrużeniem oka.
Ekonomista, który inwestuje swoje pieniądze, powinien mieć dobrze opanowane zagadnienia z zakresu makro i mikroekonomii. Rachunkowość oraz finanse przedsiębiorstw powinien mieć on również bardzo dobrze znane. Dobry ekonomista powinien umieć analizować biznesplany. Umiejętność szacowania ryzyka jest również tym, co każdego dobrego ekonomistę powinno cechować. W inwestycjach podobnie jak w biznesie ryzyko związane z przeliczeniem się jest strasznie groźne. Przeliczenie się może wręcz zniszczyć życie inwestora bądź biznesmena. Wiele osób się już o tym przekonało.
“Zły ekonomista widzi tylko bezpośrednie konsekwencje proponowanego kierunku polityki. Dobry ekonomista spogląda także na konsekwencje dalsze i pośrednie”.
Henry Hazlitt
Znajomość posługiwania się statystyką jest również ważne dla każdego, profesjonalnego ekonomisty. “Liczby rządzą światem” jak mawiał Pitagoras i ekonomista powinien umieć nimi biegle operować, aby móc podejmować najlepsze decyzje biznesowe, inwestycyjne i każde inne.
Co powinien robić ekonomista, aby wciąż się udoskonalać?
Ekonomista powinien wciąż rozwijać swoją wiedzę ekonomiczną. Powinien on znać najlepszych inwestorów świata oraz przynajmniej w zarysie ich strategie inwestycyjne. Lektury, które oni przeczytali, nie powinny być takiemu ekonomiście zupełnie obce. Takie inwestycyjne tuzy jak George Soros, czy też Warren Buffet, powinny go inspirować. Ekonomista musi stale pogłębiać swoją wiedzę. Lepiej zawsze uczyć się na czyiś błędach, aniżeli na własnych. Kiedyś pewien mędrzec powiedział: “człowiek jest sumą książek, którą przeczytał”. Jest w tym dużo racji.
Ekonomista musi umieć prognozować pewne zdarzenia. Jak mawiał Nicollo Machiavelli “kto chce poznać przyszłość, musi poznać przeszłość”. Znajomość przeszłych zdarzeń oraz matematyczny, analityczny warsztat to ważne narzędzie każdego ekonomisty. Dzięki tym umiejętnościom dobry ekonomista ma szansę podejmować trafniejsze decyzje biznesowe oraz inwestycyjne. Zdolność prognozowania różnych zjawisk ekonomicznych musi być cały czas przez ekonomistę szlifowana. Pomocne są tu… gry takie jak poker, czy też szachy. Rozwijają one zdolności analityczne oraz umiejętność logicznego myślenia. Jak pisał Blaise Pascal “szachy to sala gimnastyczna umysłu”.
Prace magisterskie z Ekonomii, a realna praktyka.
Prace magisterskie z Ekonomii stanowią dla studentów jedynie wstęp do kariery zawodowej. To, co niszczy lub wzmacnia Ciebie to realna praktyka. Ekonomista bez odpowiedniej praktyki może być przykładowo pracownikiem naukowym. Praktyczne inwestowanie własnych, ciężko zarobionych pieniędzy to świetna szkoła praktycznej ekonomii. Jak mawiał Juliusz Cezar “nauczycielem wszystkiego jest praktyka”. Należy o tym pamiętać, jeśli chce się osiągnąć szczyty w biznesie oraz w inwestowaniu.
Wzory prac magisterskich z Ekonomii