Pisanie prac licencjackich z ekonomii – jak dobrze wybrać temat?

Pisanie prac licencjackich z ekonomii nie zawsze jest łatwe. Prace licencjackie z ekonomii. Często dotyczą tematów, które są bardzo aktualne.  Przed wyborem tematu swojej pracy,   warto dobrze go przemyśleć.

Pierwszą rzeczą, którą musimy określić to dostęp do danych. Częstym błędem popełnianym przez studentów jest wybór ciekawego tematu, do którego nie ma wystarczającej ilości danych.   Dane można ogólnie podzielić na  te, które są ogólnodostępne oraz te, które są tajne.  Dane ogólnodostępne to przykładowe dane upubliczniane przez rozmaite instytucje oraz instytuty (np. GUS, Eurostat, etc.). Do danych tych można zaliczyć również dane publikowane przez spółki giełdowe. Dane tajne to te, które nie są publicznie publikowane. Uzyskanie takich danych z reguły wymaga odpowiednich koneksji lub poparcia jakiegoś autorytetu (np. uczelni).

Kolejną rzeczą bardzo ważną jest akceptacja tematu przez promotora. Każdy promotor posiada inny  obszar kompetencji oraz odmienne zainteresowania. Temat musi odpowiadać promotorowi,  ponieważ jego opinia może być kluczowa dla powodzenia naszej  pracy licencjackiej z ekonomii.

Dobrze by temat pracy licencjackiej nas interesował, wręcz fascynował. Dzięki temu pisanie pracy licencjackiej z ekonomii będzie o wiele łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Dobrze by temat był również na czasie.

Temat naszej pracy licencjackiej z ekonomii powinien być również powiązany z naszym przyszłym obszarem pracy zawodowej. Przykładowo, jeśli chcemy pracować jako Analityk Finansowy, to nasza praca licencjacka może nosić tytuł “Analiza finansowa spółki giełdowej z branży handlowej”. Pisanie prac licencjackich z ekonomii powinno stanowić dla studentów wstęp do wielkich karier.

Pisanie prac licencjackich z ekonomii. czy prace gwarantują  sukces zawodowy?

Z pewnością nie. Wyższe wykształcenie  pomaga w otrzymaniu dobrze płatnej pracy, ale niczego nie gwarantuje. Najbardziej poszukiwani pracownicy to obecnie pracownicy sprzedaży. Ekonomista to potencjalnie dobry kandydat na doradcę finansowego bądź doradcę finansowego. Portale pracy są wręcz pełne ogłoszeń o pracę w takim właśnie charakterze. Współczesne banki potrzebują więcej sprzedawców, aniżeli analityków. Prace analityczne w bankach są eliminowane, poprzez specjalistyczne programy. To, co dla firm z branży specjalistycznej się liczy to sprzedaż. Ekonomista może pracować również na stanowiskach księgowych oraz analitycznych. Opcji rozwoju jest obecnie multum.

Dodaj komentarz