Temat pracy magisterskiej z ekonomii: bankructwo ZUS

Temat pracy magisterskiej z ekonomii, który z pewnością jest na czasie to bankructwo polskiego systemu emerytalnego. Innymi słowy, chodzi o napisanie pracy magisterskiej, której celem jest odpowiedź na pytanie, czy ZUS zbankrutuje. Temat jest bardzo ciekawy i aktualny.

W rozdziale pierwszym należałoby poświęcić na teoretyczne rozważania. Po pierwsze należy zdefiniować, czym jest ZUS. Należy tu opisać konkretnie, jakie ZUS ma obowiązki oraz jakie są jego cele statutowe. Warto tu również opisać dokładnie historię ZUS-u.

W rozdziale drugim trzeba pokazać, jak konkretnie wygląda obecna sytuacja ZUS-u. Trzeba tu wspomnieć przede wszystkim o zadłużeniu tej instytucji publicznej. Trzeba tu opisać historię rozgrabienia OFE. Wielu znawców tematu twierdzi, że ZUS istnieje tylko dlatego, że rozgrabione zostały pieniądze zgromadzone w OFE-e, a następnie przekazano je do ZUS-u. Można wręcz powiedzieć, że gdyby nie przelanie pieniędzy z OFE do ZUS-u, to już dawno temu trzeba by ogłosić bankructwo ZUS-u. Obecnie długi ZUS-u szacuje się na 10 budżetów Polski. Jest wielce prawdopodobne, że przy skokowym wzroście ilości emerytów ZUS załamie się.

Prawdopodobna jest przyszła sytuacja, taka, że ZUS będzie wypłacał pieniądze, ale będą one tak małe, że nie da się za nie utrzymać. Praca w takiej sytuacji będzie konieczna. Jest to bardzo prawdopodobne. Sąd Najwyższy orzekł, że emerytura z ZUS-u nie musi być powiązana z wielkością składki, którą się do ZUS-u wpłaci. Jest to również bardzo prawdopodobny scenariusz.

W rozdziale trzecim trzeba zawrzeć odpowiednie podsumowanie. Należy tu się wypowiedzieć, co do przyszłości ZUS-u. Można określić, czy ZUS splajtuje, lub będzie wypłacać bardzo niskie świadczenia. Wszystkie swoje twierdzenia musimy oczywiście poprzeć konkretnymi danymi.

Temat pracy magisterskiej z ekonomii, który jest bardzo konkretny: bankructwo ZUS.

Temat pracy magisterskiej z ekonomii, który jest bardzo konkretny to sytuacja ZUS-u. Polski system emerytalny nie jest wyjątkiem na tle innych systemów emerytalnych. Jedyny system emerytalny, który nie jest w Europie bankrutem, to najprawdopodobniej system brytyjski. Bankructwo ZUS-u, jeśli się zdarzy, to z pewnością przejdzie do historii ekonomii.

Dodaj komentarz